O beton należy właściwie zadbać w początkowym okresie wiązania. Beton w pierwszych godzinach od wylania wymaga właściwej pielęgnacji. Zaniedbanie podstawowych czynności skutkuje nieodwracalnymi pęknięciami. Sprawdź jak przeciwdziałać pękaniu betonu, jak pozbyć się nierówności na wylewce i w kiedy zastosować farbę do betonu Aksilbet.
- Beton polewaj wodą przez kilka dni – do tygodnia, trzy razy dziennie: rano, w południe i wieczorem. Jeśli beton narażony jest na silne działanie promieni słonecznych, podlewaj go częściej i obficiej
Przykryj beton folią budowlaną, dzięki temu woda nie wyparuje tak szybko
- Jeśli wylewasz beton późną jesienią, powinieneś go chronić przed niskimi temperaturami, szczególnie porą nocną. Użyj wełny mineralnej. Jeżeli temperatura powietrza spadnie poniżej +10°C, to beton wiąże na tyle wolno, że nie ma potrzeby go nawilżać.
Jeśli beton wylewasz w pomieszczeniu drzwi i okna zakryj ciemną folią. Chroń wylewkę przed przeciągami i punktowym nagrzewaniem przez promienie słoneczne dostające się przez okna i drzwi.
- Chroń beton przed uszkodzeniami mechanicznymi
Uwaga!
W czasie wysychania wylewki nie powinno się na niej składować materiałów wrażliwych na zawilgocenie, mimo, że na pierwszy rzut oka wylewka nadaje się do użytkowania.
Jak pozbyć się nierówności na wylewce
Wszelkie nierówności na wylewce należy zeszlifować po jej wyschnięciu. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. „zgorzelinami”. Pojawiają się wówczas, gdy do betonu dodano zbyt dużą ilość wody. Podczas wysychania, następnego dnia po wylaniu betonu tworzą się kałuże, które powodują wgłębienia. Można je usunąć za pomocą papieru ściernego.
Farby do betonu – późniejsze użytkowanie
Farby do betonu często stosuje się w garażach, piwnicach, magazynach oraz halach produkcyjnych. Tworzą nienasiąkliwe powłoki, odporne na wodę, olej, smary, sól itd. zapewniają odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (kwaśne deszcze). Szczególnie cenną właściwością farb do betonu jest to, że tworzą samooczyszczające się powłoki.